Odpoczywali w górach, rywalizowali w Warszawie

40-osobowa grupa młodzieży szkolnej z rejonu solecznickiego wróciła z Polski z pokaźną kolekcją medali. Podczas trzech tygodni pobytu w Macierzy młodzież z Ejszyszek, Solecznik i Białej Waki wzięła udział w finale XXVI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie, jak też odpoczywała na obozie młodzieżowym. W sportowej imprezie uczestniczyło ponad 1,5 tys. zawodników z Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Niemiec, Ukrainy oraz Uzbekistanu.

Drużyna z rejonu solecznickiego nie po raz pierwszy brała udział w zawodach, organizowanych przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży przeprowadzana jest przez polską organizację każdego roku. Parafiada jest autorskim programem zakonu pijarów, stworzonym w roku 1988 na bazie starożytnej greckiej triady stadion – teatr – świątynia i doświadczeń zdobytych w 400-letniej tradycji szkoły kalasantyńskiej.

Dobry występ sportowców z Litwy w Gołdapi

Mogło być jeszcze lepiej

Pięć medali na półmaratonie „Letni Bieg Jaćwingów” na wrotkach i nartorolkach, który odbył się w niedzielę, 27 lipca, w Gołdapi zdobyli sportowcy z Litwy.

Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, na 21-kilometrowej trasie zajął pierwsze miejsce w kategorii wiekowej M3. Również pierwszy na mecie zameldował się inny przedstawiciel z kraju znad Niemna – Radosław Aleksandrow, który wygrał bieg na nartorolkach stylem klasycznym, wyprzedzając swego kolegę z drużyny Arnolda Lepiochina.

W półmaratonie na nartorolkach stylem łyżwiowym trzecie miejsce wywalczyła Silvija Adomanyte z Onikszt, a w kategorii „Open” drugie miejsce wywalczył jej ziomek Jaunius Drusys. 5. miejsce w tej samej kategorii zdobył Jerzy Lewko.