Real po raz 10. zdobył Puchar Europy

Popis „królewskich” gwiazd

Piłkarze Realu Madryt po raz dziesiąty w historii zdobyli Puchar Europy. W finale Ligi Mistrzów, który odbył się w Lizbonie, pokonali Atletico Madryt po dogrywce 4:1. Bramki dla „Królewskich” zdobyli Sergio Ramos, Gareth Bale, Marcelo i Cristiano Ronaldo.

Pierwsza połowa nie zachwyciła kibiców. Real najgroźniejszą akcję stworzył za sprawą rozpędzonego Garetha Bale’a. Po rajdzie i strzale Walijczyka piłka minęła słupek bramki rywali. Atletico, jak zwykle w tym sezonie, grało bardzo uważnie w defensywie, a kiedy już ruszało do przodu, robiło się groźnie.

Po jednej z takich akcji, w 36. minucie, piłkę uderzył głową urugwajski obrońca Diego Godin. Przelobował Ikera Casillasa, który próbował jeszcze rozpaczliwie interweniować, ale bez efektu.

W drugiej połowie „Królewscy” osiągnęli przewagę, jednak przez długi czas nie potrafili stwarzać stuprocentowych okazji. W 54. minucie strzał Ronaldo z rzutu wolnego obronił Thibaut Courtois. W kolejnych akcjach szczęścia próbowali m.in. Angel Di Maria, Ronaldo i dwukrotnie Bale.

W końcówce tej odsłony Real praktycznie nie opuszczał połowy rywali. Coraz częściej wykonywał stałe fragmenty. Do trzeciej minuty doliczonego czasu obrońcy Atletico radzili sobie umiejętnie z tymi dośrodkowaniami, ale w końcu Courtois musiał wyciągać piłkę z siatki. Po rzucie rożnym Luki Modrica najwyżej wyskoczył Sergio Ramos i strzałem głową doprowadził do dogrywki.

W niej dominacja Realu nie podlegała już dyskusji, zwłaszcza w drugiej części. Między 110. i 120. minutą „Królewscy” zdobyli trzy bramki. Najpierw skutecznym strzałem głową, po świetnej akcji Di Marii, popisał się Bale. Zmęczeni rywale próbowali zaatakować, przez co odkryli się i bezradnie patrzyli na kolejne popisy gwiazd Realu. Na 3:1 podwyższył Marcelo (wbiegł bez kłopotów w pole karne, nikt go nie atakował), a wynik ustalił strzałem z rzutu karnego Ronaldo, który z dorobkiem 17 trafień został królem strzelców tej edycji LM.

Dwanaście lat czekali kibice Realu na dziesiąty („La Decima”) Puchar Europy. Szczególne powody do radości ma Carlo Ancelotti - Włoch został drugim trenerem w historii, który trzykrotnie sięgnął po Puchar Europy (w 2003 i 2007 triumfował z Milanem). Tymczasem Atletico - mimo porażki w Lizbonie - przeżywa najlepszy okres w historii klubu. Tydzień wcześniej podopieczni Diego Simeone wywalczyli pierwszy od 1996 roku tytuł mistrzów Hiszpanii.