Słodki rewanż Ruty

16-letnia Ruta Meilutyte jeszcze raz pokazała klasę i w niedzielę, podczas pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie, odbywających się w duńskim mieście w Herning, wygrała rywalizację na 100 m stylem klasycznym, pokonując o 0,04 sek swą najgroźniejszą rywalkę – Rosjankę Julię Jefimową.

Ruta zrewanżowała się Julii za przegraną w pierwszym dniu zawodów, gdy to na dwa razy krótszym dystansie uległa Rosjance i musiała zadowolić się srebrem. Meilutyte dystans pokonała w ciągu 1.02,92 min, co jest nowym rekordem mistrzostw Europy. Właśnie dzięki Rucie, która w sumie wywalczyła trzy medale – dwa złote i jeden srebrny – Litwa w klasyfikacji medalowej została sklasyfikowana na wysokim siódmym miejscu.

Podczas pływackich mistrzostw Europy Polacy wywalczyli jeden złoty i dwa srebrne medale. Złoto dla Polski zdobył tylko Radosław Kawęcki na 200 m stylem grzbietowym, a na drugim stopniu podium stanęli Aleksandra Urbańczyk (50 m stylem grzbietowym) i Paweł Korzeniowski (200 m stylem motylkowym). Biało-czerwoni w klasyfikacji medalowej zajęli 13. miejsce. Bezkonkurencyjni byli Rosjanie, którzy zdobyli 21 krążków, w tym 13 złotych.

Aleksandr Petrović – nowa nadzieja „Rytasu“

Nowym szkoleniowcem wileńskiego koszykarskiego klubu „Lietuvos rytas” został Chorwat Aleksandr Petrović. Z 54-letnim trenerem podpisano umowę do końca bieżącego sezonu z możliwością prolongowania jej na kolejny rok.

Aleksandr Petrović jest starszym bratem słynnego przed laty koszykarza, legendarnego Drażena Petrovića, który bronił barw byłej Jugosławii i był uważany za najlepszego europejskiego koszykarza wszechczasów. Jako jeden z pierwszych Europejczyków grał w NBA. Zginął w wypadku samochodowym w Niemczech w 1993 roku.

Aleksandr karierę trenerską rozpoczął w 1991 roku. W swoim czasie trenował reprezentację Chorwacji, z którą w 1995 roku zdobył brąz mistrzostw Europy. W ostatnich mistrzostwach Starego Kontynentu, które odbywały się w Słowenii, prowadził kadrę Bośni i Hercegowiny. Szkoleniowiec ma niebagatelne doświadczenie pracy z klubami i pracował w Hiszpanii, Włoszech, Polsce („Anwil” Włocławek) oraz Chorwacji.

Chorwat zastąpi Niemca Dirka Bauermana, z którym klub pożegnał się przed dwoma tygodniami i któremu zarzucono brak sukcesów w rozgrywkach Euroligi. „Lietuvos rytas” w grupie D zajął ostatnie miejsce i od stycznia przyszłego roku będzie próbował szczęścia w Pucharze Europy.