Solecznicki udział w sportowym sukcesie

W ubiegłą niedzielę do Solecznik powróciła drużyna rejonu solecznickiego, która także reprezentowała Litwę na XVI Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Kielcach. W klasyfikacji medalowej litewska drużyna zajęła wysokie drugie miejsce zdobywając 116 medali – 43 złote, 42 srebrne i 31 brązowych. Pierwsze miejsce zdobyli Polonusi z Czech – 158 medali (43 złote, 62 srebrne, 53 brązowe), trzecie – Kanady (100 medali – 41 złotych, 34 srebrne, 25 brązowych).

W Igrzyskach Polonijnych zorganizowanych przez Urząd Miasta Kielce pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, wzięło udział ponad 1400 Polaków z 31 krajów, którzy reprezentowali wszystkie kontynenty świata. Polonusi rywalizowali w 18 dyscyplinach, które były rozgrywane na kilkudziesięciu obiektach sportowych znajdujących się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Najbardziej licznymi reprezentacjami na Igrzyskach w Kielcach były Niemcy, Litwa, Kanada oraz Stany Zjednoczone Ameryki. Na imprezie sportowej nie zabrakło także zawodników z Argentyny oraz Australii.

Dorobkiem solczan w tygodniowych zmaganiach rodaków stało się zdobycie 27 złotych, 20 srebrnych i 16 brązowych medali. Ponad połowa medali zdobytych przez reprezentację Litwy w Kielcach!

– Szczycimy się tym, że wnieśli tak pokaźny udział w historyczny sukces reprezentacji Polaków z Litwy. Nasi zawodnicy brali udział zarówno w zawodach indywidualnych jak i drużynowych. Najbardziej udanymi dla nas były zawody w lekkiej atletyce oraz ringo, gdzie zdobyliśmy odpowiednio 28 i 14 cennych krążków, z czego 18 złotych – powiedział „Tygodnikowi Wileńszczyzny” Andrzej Więckiewicz, kierownik solecznickiej drużyny, multimedalista XVI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Kielcach.

Największym powodzeniem podczas Igrzysk cieszyły się zawody lekkoatletyczne, w których brało udział 300 osób. Jednak prócz powszechnie znanych dyscyplin, tj. lekkoatletyka, piłka siatkowa, nożna, koszykówka czy tenis, Polonusi brali udział w tak nietypowych konkurencjach jak bilard, brydż czy Nordic Walking (chód norweski).

Różne kraje dominowały w poszczególnych konkurencjach sportowych. Na pływalni nie było równych Polonusom z Kanady, USA, 62 i 37 cennych krążków. Bardziej równomierny podział medali był natomiast w pozostałych dyscyplinach sportowych. Bardzo dobrze spisali się na Igrzyskach ringowcy z Białej Waki, którzy zdobyli całą kolekcję medali sportowych. Prawdziwy deszcz medali spadł na solecznickich sportowców na stadionie lekkoatletycznym.

– W lekkiej atletyce zdobyłam 2 złote oraz jeden srebrny medal na różnych dystansach. W biegu na 1500 m moją podstawową rywalką była zawodniczka reprezentacji narodowej Łotwy. Z rodaczką trenującą zawodowo nie miałam szansy na zwycięstwo. Rekompensowałam sobie to zdobyciem złota w chodzie norweskim – powiedziała solczanka Renata Siluk.

Razem z A. Więckiewiczem i R. Siluk w glorii sławy multimedalistów Igrzysk do domu powrócili Olga Czerniawska, Dorota Skarino, Dmitrij Biezujewski, Julia Bronicka, Gienadij Baranowicz, Sylwester Baranowicz oraz Jarosław Miszkinis.

Z różnym szczęściem solczanie rywalizowali natomiast w turniejach drużynowych. Koszykarze z Solecznik w meczu o brąz przegrali z dobrze znanymi im rywalami z Trok. Siatkarki solecznickiej „Fortuny” w tabeli turniejowej zajęły piąte miejsce. Nie mieli natomiast żadnych trudności ze zdobyciem tytułu mistrzowskiego szczypiorniści solecznickiego „Sokoła”, którzy bardziej niż pewnie pokonali swoich rywali z Austrii i Białorusi.

A. K.

Na zdjęciu: Solczanie przywieźli do domu 63 medale - ponad połowę zdobytych przez reprezentację Litwy.