Ruta Meilutyte – mistrzynią świata!

Jeszcze nieraz zadziwi świat

16-letnia Ruta Meilutyte zdobyła we wtorek złoty medal pływackich mistrzostw świata w Barcelonie. Dzień wcześniej z czasem (1.04,35) pobiła rekord globu na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Na zwycięstwo fenomenalnej Ruty czekała cała Litwa i nie zawiodłą ona oczekiwań kibiców. Co prawda, w finale popłynęła nieco wolniej – (1.04,42), ale wystarczyło tego, żeby stanąć na najwyższym stopniu podium i wysłuchać hymnu Litwy, który zabrzmiał w stolicy Katalonii po raz pierwszy.

Komentatorzy zagraniczni z niedowierzaniem kręcili głowami, gdy się dowiedzieli, że Meilutyte ma dopiero szesnaście lat i prognozują jej świetną przyszłość oraz sporo sukcesów. Zdaniem litewskich specjalistów od pływania, szczyt formy Ruta osiągnie w latach 2016-2020, a więc wygląda na to, że ta niezwykle utalentowana, pracowita i mająca doskonałe dane fizyczne sportsmenka jeszcze nieraz zadziwi świat.

We wtorek złote medale zdobyły dwie Amerykanki - 16-letnia Katie Ledecky i dwa lata starsza Missy Franklin, a Ledecky ustanowiła przy tym rekord globu.

Ledecky z czasem 15.36,53 triumfowała na 1500 m kraulem i zdobyła swój drugi złoty medal.

Także Franklin zdobyła we wtorek swój drugi złoty medal. Po niedzielnym triumfie z koleżankami w sztafecie 4x100 m kraulem tym razem była najlepsza na 100 m stylem grzbietowym. W rywalizacji panów wydarzeniem dnia był wyścig na 200 m kraulem. Triumfował mistrz olimpijski z Londynu Francuz Yannick Agnel.

W środę wieczorem o medal walczył Polak Paweł Korzeniowski, który wystąpił w finałowym wyścigu na 200 m stylem motylkowym.