Międzynarodowy turniej „Vilnius Diplomatic Cup 2013”

Ambasada RP najlepsza

Zespół polskiej placówki dyplomatycznej został zwycięzcą jednodniowego międzynarodowego tradycyjnego turnieju piłkarskiego „Vilnius Diplomatic Cup 2013”, który odbył się w sobotę, 20 kwietnia br., w hali „Sportima” w Wilnie. Zwycięzca został wyłoniony dopiero w serii rzutów karnych.

W finale drużyna ambasady RP spotkała się z ekipą Sejmu RL. Spotkanie było zacięte i miało wyrównany przebieg i w regulaminowym czasie zwycięzca nie został wyłoniony. Nie przyniosła rozstrzygnięcia również dogrywka. „Bitwę nerwów” w serii rzutów karnych 4:3 wygrali piłkarze w biało-czerwonych strojach. Nagrody indywidualne ponadto zdobyli: Tomasz Rudzianiec (najlepszy piłkarz turnieju) oraz Kasparas Guobys (najlepszy bramkarz). W drużynie rywali za najlepszego obrońcę został uznany Arturas Paulauskas.

Trzecie miejsce wywalczyli piłkarze ekipy Ministerstwa Transportu i Komunikacji, w barwach której wystąpił wiceminister Władysław Kondratowicz, oddelegowany na to stanowisko przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie. „Transportowcy” w małym finale 2:1 pokonali zespół ambasady Rosji, a ich napastnik Gediminas Paberżis został najskuteczniejszym strzelcem turnieju. W półfinale brązowi medaliści turnieju musieli uznać wyższość rywali z drużyny ambasady Polski.

Turniej został zorganizowany przez trzy placówki dyplomatyczne – Polski, Węgier i Czech. Był poświęcony polskiemu przewodnictwu Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Podczas ceremonii otwarcia turnieju Janusz Skolimowski, ambasador RP na Litwie zaznaczył, że turniej został zorganizowany w celu zaprezentowania idei Grupy Wyszehradzkiej, która powstała 15 lutego 1991 roku i jest formą współpracy Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

Grupa Wyszehradzka odzwierciedla wysiłki krajów regionu środkowoeuropejskiego w zakresie współpracy dotyczącej wielu wspólnych działań w ramach ogólnie pojętej integracji europejskiej. Polska sprawuje przewodnictwo w Grupie, które przejęła od Czech. 1 lipca br. Węgry rozpoczną swoją kadencję, czyli tego samego dnia, gdy Litwa obejmie przewodnictwo w Radzie UE.

Tegoroczny turniej piłkarski był kontynuacją podobnych przedsięwzięć organizowanych w latach 2010-2012 przez placówki dyplomatyczne Polski i Ukrainy przed Mistrzostwami Europy’2012, które pomyślnie zostały przeprowadzone w kilku miastach obu krajów.