Fenomenalna Ruta

Dwa złote i jeden srebrny medal wywalczyła litewska pływaczka 15-letnia Ruta Meilutyte na zakończonych w niedzielę pływackich mistrzostwach świata na krótkim basenie w Stambule. Zdobyte przez nią krążki wywindowały Litwę na ósmą pozycję na świecie. Polacy zdobyli złoto i brąz.

Litewska pływaczka przebojem wdarła się do plejady gwiazd pływania i potwierdziła swoje aspiracje niejednokrotnie poprawiając rekordy Europy i świata na 50 i 100 m stylem klasycznym. Przy tym czas 29.44 s uzyskany przez nią w finale na 50 m - to również najlepszy wynik w historii osiągnięty w stroju tekstylnym. Fenomenalna Litwinka dwa razy stawała na najwyższym podium oraz raz na niższym, zdobywając srebro w finale 100 m stylem zmiennym. Na Litwie z występami Ruty związane są nadzieje na kilka medali podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku.

Z Polaków najlepiej wypadł Radosław Kawęcki, który zdobył złoty medal w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. Czasem 1.48,48 ustanowił rekord Polski. Słynnego Amerykanina Ryana Lochtego pokonał o zaledwie 0,02 s.

Kawęcki pojechał do Stambułu jako mistrz Europy w tej konkurencji. W listopadzie we francuskim Chartres potwierdził, że na Starym Kontynencie nie ma sobie równych. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie podopieczny Jacka Miciula zajął czwarte miejsce, ustępując jedynie dwóm Amerykanom i Japończykowi. Lochte do Turcji również przyjechał w świetnej formie. Po dwa złote krążki sięgnął już pierwszego dnia, ale na Kawęckim nie robiło to większego wrażenia.

Drugi medal dla Polski wywalczyła Aleksandra Urbańczyk, która w finale 50 m stylem grzbietowym finiszowała jako trzecia. Dwa medale dały Polsce miejsce 15.