Wiosenny bieg w Białej Wace

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła XXIV biegowi lekkoatletycznemu Biała Waka - Rudniki - Biała Waka, który w ubiegłą sobotę, 28 kwietnia, odbył się w Białej Wace. W sportowym święcie wzięło udział około trzystu sportowców z rejonu solecznickiego oraz innych regionów Litwy.

Jako pierwsze startowały drużyny szkolne, które musiały rywalizować w sztafecie lekkoatletycznej. Młodzież wykazała się dobrą sprawnością fizyczną oraz chęcią walki. O zwycięstwie sztafety Szkoły Średniej im. E. Orzeszkowej zadecydował już pierwszy etap, podczas którego gospodarze zdołali uzyskać ponad stumetrową przewagę nad rywalami. Na kolejnych etapach białowacka młodzież jedynie powiększała swoją przewagę, bezkonkurencyjnie wygrywając sztafetę. Drugą na mecie była sztafeta Gimnazjum Tysiąclecia Litwy w Solecznikach, trzecią – ekipa Gimnazjum Ejszyskiego.

Imponująca seria zwycięstw

W sobotę, 27 kwietnia br., w Kłajpedzie odbyły się mistrzostwa Litwy w biegach przełajowych, w których kolejny raz świetnie wystąpili przedstawiciele Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, którzy po raz 6. z rzędu odnieśli drużynowe zwycięstwo.

Biegacze z rejonu wileńskiego wywalczyli 120 punktów, wyprzedzając przedstawicieli Kalwarii – 113 pkt. i Marjampola – 104 pkt.

Pierwszy medal zdobyła Aukse Bukauskaite (kategoria wiekowa 1999 r. ur. i młodsze) na dystansie 1000 m. Aukse 1000 m pokonała za 3 min. 32 sek. i zajęła 2. miejsce. W tej samej grupie wiekowej Algis Dopolskas na dystansie 2000 m był tuż za podium, zajmując 4. miejsce.

Nagroda z rąk mistrzyni Szewińskiej

Ponad 500 biegaczy z Polski i Litwy wzięło udział w IX Biegach Przełajowych im Ireny Szewińskiej w Pułtusku, w przeszłości złotej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Meksyku i Montrealu. Jednym ze zwycięzców zawodów został przedstawiciel rejonu wileńskiego – Radosław Aleksandrow z Niemenczyna.

W przededniu zawodów sportowcy z Wileńszczyzny dotarli do Pułtusku i rozlokowali się w Domu Polonii, który znajduje się w starym zamku. Wieczorem zwiedzili starówkę, rynek i spacerowali po wale przeciwpowodziowym, po którym też przebiegała trasa zawodów.