X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk – Beskidy 2012

„Veni, vidi, vici”

(przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem) – tym łacińskim powiedzeniem chce się określić i podsumować uczestnictwo litewskiej ekipy sportowców na jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych, podczas których została zdobyta rekordowa liczba medali: 46 złotych, 40 srebrnych i 27 brązowych.

Z wyników pierwszych startów już można było zrozumieć, że w tym roku celujemy w najwyższy stopień podium. 20 medali w pierwszym dniu, w tym 6 złotych potwierdziły nasze aspiracje. Najwięcej medali – 18 – zdobyli narciarze rejonu wileńskiego, 2 medale wywalczyli przedstawiciele miasta Wilna. Napięty rozkład startów nie dawał wytchnienia sportowcom, ale nasi reprezentanci byli w dobrej formie i kondycji, czym niejednokrotnie zaskoczyli rywali. Podczas drugiej konkurencji w biegach narciarskich stylem klasycznym na 5 km dla mężczyzn i na 3 km dla kobiet – „Wileńszczyzna” obsadziła podium we wszystkich grupach. Kolejne 19 medali, z czego 9 złotych zostało wrzuconych do skarbonki ekipy polonijnej z Litwy. Po zakończeniu konkurencji biegowych narciarze musieli się przestawić na biathlon, dyscyplinę bardziej skomplikowaną. Ogólne zmęczenie fizyczne jeszcze bardziej obciążyła pogoda, ale i tym razem nasi byli górą. Po dwóch startach w biathlonie liczba medali zwiększyła się jeszcze o 41 medali, 20 z nich były w kolorze złota.

W carving‘u sportowcy zadowolili się srebrnymi medalami. Dobrze wystąpili nasi przedstawiciele łyżwiarstwa w wieloboju łyżwiarskim, zdobywając 11 medali, w tym 4 złote. Dwa medale, w tym jeden złoty zdobyli narciarze alpejscy w slalomie, zaś w slalomie gigancie reprezentanci Litwy do koszyczka medali wrzucili 1 srebrny i 1 brązowy krążek. W zawodach w snowboardzie, które odbywały się w Szczyrku, nasi reprezentanci wywalczyli dwa złote i jeden srebrny medal.

W ostatnim dniu zmagań sportowych, na krętych trasach saneczkarskich w Szczyrku reprezentanci z Litwy nadal nie dawali spokoju swoim rywalom, od czasu do czasu zdobywając medale z szlachetnego metalu. Po podsumowaniu wyników zjazdów na saneczkach mieliśmy kolejne 2 złote i 2 srebrne medale.

Po podsumowaniu wyników w klasyfikacji generalnej Litwa z 1068 punktami zdecydowanie objęła prowadzenie, wyprzedzając Czechy (617 pkt) i ekipę Rosji (442 pkt). Podczas uroczystego zamknięcia Igrzysk na Wiśle, w nowo wybudowanym amfiteatrze nadeszła wzruszająca chwila odebrania Pucharu oraz dyplomu za tak wybitne osiągnięcia. Do odebrania pięknego kryształowego pucharu był wydelegowany zastępca dyrektora Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Jerzy Lewko. W swym przemówieniu dziękował organizatorom za inicjatywę i zorganizowanie wspaniałej sportowo-integracyjnej imprezy. Polonusom z całego świata życzył promowania wartości sportowych, kierowania się zasadami fair play i rozniecenia w sobie płomienia chęci do rywalizacji i uczestnictwa w kolejnych igrzyskach.

W imieniu uczestników X Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych dziękujemy wszystkim, kto przyczynił się do zorganizowania wyjazdu. Szczególne podziękowanie składamy władzom rejonu wileńskiego za możliwość wzięcia udziału w igrzyskach młodzieży szkolnej.