XX Międzynarodowy EKO Bieg Szlakiem Dudka

Sukces gimnazjalistów z Niemenczyna

28 maja w ramach współpracy samorządu rejonu wileńskiego i powiatu żywieckiego 8-osobowa delegacja rejonu stołecznego wzięła udział w XX Międzynarodowym EKO Biegu Szlakiem Dudka i XVI Memoriale Ewy Dudek.

W drodze do Żywca nasza delegacja w piątek (27 maja) uczestniczyła we Mszy św. na Jasnej Górze w Częstochowie. Po przybyciu do Żywca zwiedziliśmy Golgotę Beskidów składającą się z 13 stacji na górze Matyśce. Pogoda dopisywała, ale raptem powiało i góry do połowy zostały okryte chmurami, co wywarło niesamowite wrażenie na naszej młodzieży, która po raz pierwszy była w górach. W nocy była burza i w dniu zawodów padał deszcz, ale to nie odstraszyło uczestników zawodów, którzy przybyli z Czech, Słowacji, Polski i Litwy.

Biegacze z rejonu wileńskiego startowali w grupie gimnazjum i mieli do pokonania 2000 m. Przed startem liczyliśmy na dwa lub trzy miejsca na podium, ale biegaczki z Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie obsadziły całe podium. Zwyciężyła Elmira Cmokunowa, która wyprzedziła swe koleżanki - Anetę Ilgiewicz i Paulinę Pawiłowską. W grupie chłopców gimnazjalistów 2000 m najszybciej pokonał reprezentant rejonu wileńskiego Mirosław Błoszko. Krzysztof Kuleszo zajął trzecie miejsce. Po podsumowaniu punktów zdobytych przez dziewcząt i chłopców pierwsze miejsce zespołowo zajęli przedstawiciele Gimnazjum K. Parczewskiego w Niemenczynie.

Następnie na starcie stanęli zawodnicy w biegu głównym na dystansie 15 km oraz kobiety, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiciele VIP i samorządowcy na dystansie 6400 m. Po raz drugi wystartował Mirosław Błoszko w grupie szkół ponadgimnazjalnych i Marian Kaczanowski w kategorii VIP. Trasa 6,4 km prowadziła przez góry gminy Lipowa i była dostatecznie trudna z najwyższym szczytem 765 m nad poziomem morza. Błoszko dystans 6,4 km pokonał w ciągu 26 min. 25 sek. i zajął 1. miejsce w grupie szkół ponad gimnazjalnych. Po finiszu Mirosław przyznał, że jeszcze nie biegał na tak trudnych trasach i z trudem pokonał ostatni podbieg przed metą. W kategorii VIP na dystansie 6,4 km Marian Kaczanowski zajął 2. miejsce.

W kategorii samorządowców na dystansie 15 km pierwsze miejsce zajął Mirosław Dziergas z Żywca z czasem 1 godz. 02 min. 19 sek. W biegu głównym na dystansie 15 km zwyciężył Dominik Jarco (54 min. 52 sek.), drugie miejsce zajął Jacek Michulec, a trzecim był Bartłomiej Golec z Żywca, który był zwycięzcą międzynarodowych biegów ulicami Niemenczyna na dystansie 5000 m. W grupie kobiet 6,4 km najszybciej pokonała Justyna Adamus-Kowalska z Katowic.